Skarżysko-Kamienna: premiera musicalu „Splotka” na zakończenie projektu „Się Staję”

Skarżysko-Kamienna: premiera musicalu „Splotka” na zakończenie projektu „Się Staję”

25 października o godzinie 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy”, realizowany w ramach tegorocznej edycji projektu Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej.

Z tej okazji uczestnicy projektu przygotowali musical „Splotka”, w którym uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 w Skarżysku-Kamiennej zaprezentują swoje umiejętności wokalne, teatralne, taneczne i multimedialne. Niezwykle pomocna w stworzeniu finałowego dzieła była seria warsztatów: teatralnych, wokalnych, tanecznych i muzycznych zrealizowanych dla młodzieży w ramach projektu. Od 28 sierpnia uczestnicy warsztatów, pracując pod opieką Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy, zdobywali wiedzę pomocną do stworzenia pierwszego musicalu od podstaw.

Sie staje 2017-3.jpg

W trakcie realizowania projektu młodzież odwiedziła Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie wzięła udział w warsztatach filmowych oraz obejrzała spektakl „Metro”. Wizyta w stolicy nie była jedyną wyprawą przygotowaną dla młodzieży w ramach projektu. Wiele atrakcji i pozytywnych emocji zafundowała młodym artystom wycieczka do Krakowa, w którym uczestnicy zwiedzili Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej, uczestniczyli w warsztatach teatralnych przeprowadzonych przez Piotra Majewskiego w Teatrze Starym oraz obejrzeli spektakl „Mayday” w Teatrze Bagatela.

Sie staje 2017-2.jpg
Udział we wspomnianych warsztatach z fachowcami, wizyty w Warszawie i Krakowie oraz późniejsze dyskusje, dały młodzieży konkretne narzędzia do tworzenia nowych pomysłów i wydarzeń kulturalnych. Zależało nam na tym, aby wyposażyć dzieci i młodzież w techniki i narzędzia, które rozwiną umiejętności twórcze. Innymi słowy, chcieliśmy dać im klucz do drzwi i pokazać jak go użyć, a stworzony przez nich musical jest najlepszą odpowiedzią na to, czy ten cel udało się osiągnąć.
— mówiła jedna z realizatorek projektu, nauczycielka Gimnazjum nr 2, Anna Chojnacka.
Sie staje 2017-1.jpg

Projekt „Się Staję” zrodził się z potrzeby kształtowania i rozwijania pasji młodych ludzi, którzy w diagnozie stworzonej na potrzeby projektu mówili o potrzebie uczestnictwa w procesie twórczym na różnych jego etapach, możliwości bycia kreatorami, a nie tylko odbiorcami sztuki oraz możliwości wykorzystywania ich naturalnych bądź nabytych umiejętności, predyspozycji, czy talentów, które wielokrotnie wykorzystywali na różnych płaszczyznach kulturowych, np. tworząc spektakle, nagrywając filmy, czy też uświetniając swoimi występami artystycznymi imprezy o charakterze lokalnym.

Sie staje 2017-4.jpg

Głównym założeniem projektu jest wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą mający finalnie doprowadzić młodych ludzi do etapu, w którym staną się jej twórcami.

Jestem bogiem! Uświadom to sobie. Ty też jesteś bogiem, tylko wyobraź to sobie!
— mówią młodzi artyści, podkreślając moc sprawczą każdego człowieka i jego nieograniczone możliwości kreacji.
Splotka_plakat.jpg

Projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy” to jeden z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt realizowany jest wspólnie przez Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Gimnazjum nr 2.

Autor zdjęć: MCK w Skarżysku-Kamiennej

Autor opisu: Łukasz Kopczyński, Portal Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego

http://saek.pl/2017/10/19/musical-splotka-na-zakonczenie-projektu-sie-staje/

http://saek.pl/2017/10/19/musical-splotka-na-zakonczenie-projektu-sie-staje/

https://mck.skarzysko.pl/wydarzenia-mck-top/kalendarz-wydarzen/574-musical-splotka?date=2017-10-25-17-00#.We3iCNSLTGh?1483?1481?1482?1479?1478?1477

https://mck.skarzysko.pl/wydarzenia-mck-top/kalendarz-wydarzen/574-musical-splotka?date=2017-10-25-17-00#.We3iCNSLTGh?1483?1481?1482?1479?1478?1477

 

"Wieś w Polsce 2017: Diagnoza i prognoza" - Raport z badania

"Wieś w Polsce 2017: Diagnoza i prognoza" - Raport z badania

Opowieść, która jest mostem. Projekt w Poznaniu

Opowieść, która jest mostem. Projekt w Poznaniu