Spotkania informacyjne w regionie pomorskim

Spotkania informacyjne w regionie pomorskim

Siedem intensywnych spotkań w regionie za nami. Prawie tysiąc przebytych kilometrów a wszystko po to, by zaprezentować szczegółowe założenia programu, jego harmonogram oraz informacje na temat konkursu na wsparcie finansowe projektów łączących edukację i kulturę.

Spotkania skierowane były do osób, które zajmują się edukacją kulturową indywidualnie, w grupach nieformalnych, w instytucjach czy organizacjach pozarządowych, w szczególności do nauczycieli, pracowników domów kultury, bibliotek, teatrów, muzeów, edukatorów i animatorów kultury, którzy pragną przystąpić do Konkursu “Sieć kultury 2018”. 

Zaczęło się od Gdańska, gdzie 22 stycznia Joanna Kowalska, koordynatorka Gdańskiego Programu Edukacji Kulturalnej zorganizowała w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku spotkanie liderów edukacji kulturalnej. W jego trakcie Agata Andrasiak, koordynatorka Sieci Kultury, opowiedziała o programie. Grupę słuchaczy stanowiło ok. 100 nauczycieli.

Następnie 15 lutego swoje podwoje otworzył Gniew, gdzie działo się bardzo dużo. Wydarzenie połączono z wizytą studyjną, którą zorganizowała Magdalena Frost, kierowniczka w Urzędzie Miasta i Gminy Gniew z Referatu Promocji i Informacji. Zaczęło się od spotkania z kasztelanem gniewskiego zamku Jarosławem Struczyńskim. Następnie kawa z kustoszem i reprezentantami firmy Poczet Husarski Jolą i Michałem Rudymi. Kolejnym punktem dnia był obiad z zastępcą burmistrza miasta panem Tomaszem Sikorą w Hotelu Zamek Gniew. Doszło również do wymiany doświadczeń z paniami z Gniewskiego Uniwersytetu III Wieku. Samo spotkanie informacyjne odbyło się w Pracowni Orange w Gniewie a poprowadziły je: Agata Andrasiak, Karolina Ciechorska-Kulesza z Uniwersytetu Gdańskiego, Monika Bąkowska-Łajming z Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Joanna Kowalska z Pałacu Młodzieży, koordynatorka Gdańskiego Programu Edukacji Kulturalnej. 

Sieć Kultury zawitała następnie do Kościerskiego Domu Kultury, którego dyrektor Jan Dittrich był gospodarzem wydarzenia. Spotkanie w dniu 20 lutego poprowadziły Monika Bąkowska-Łajming oraz Agata Andrasiak. Doszło do inspirujących rozmów z nauczycielami, niezależnymi działaczami oraz pracownikami bibliotek, muzeów i organizacji pozarządowych. 

22 lutego przyszedł czas na Brusy. Dzień przed spotkaniem wolontariusz Przemysław Kuczyński odwiedził stopem Dziemiany, Sominy, Przymuszewo, Leśno, Lubnie, Wiele, Karsin, Orlik, Lamk i Raduń, aby zaprosić mieszkających tam liderów i liderki edukacji kulturowej na spotkanie. Poprowadziły je Natalia Brylowska (koordynatorka części badawczej programu) oraz Agata Andrasiak. Wydarzenie odbyło się w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego. 
Piątą miejscowością z kolei był Szymbark. Spotkanie odbyło się w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym 26 lutego. Gospodarzami byli Sulisława Borowska oraz Mariusz Mówka. Prowadzeniem zajęła się Agata Andrasiak. 

Przedostatni był Puck. Spotkanie informacyjne w dniu 27 lutego poprowadzili Piotr Zubowicz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, a pomagał mu Przemysław Kuczyński. Wydarzenie odbyło się w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, a uczestniczyło w nim kilku reprezentantów władz lokalnych.

Serię spotkań zakończył Człuchów. Sieć Kultury ugościła kierowniczka Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku – Filia nr 2 w Człuchowie, Hanna Borzyszkowska. Prowadziły Agata Andrasiak razem z Moniką Bąkowską-Łajming z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. W spotkaniu wzięły udział trzy osoby. Było kameralnie, ale bardzo konkretnie.
Tym samym zakończyliśmy już spotkania informacyjne w regionie. Wszystkim gospodarzom dziękujemy za gościnę, a partnerom programu za pomoc w organizacji spotkań.

Autorka grafiki: Magdalena Nestorowicz

Autorki opisu: Agata Andrasiak i Natalia Krawczyk

http://sieckultury.pl/2018/02/spotkania-informacyjne-w-regionie-pomorskim/
http://sieckultury.pl/2018/03/3209/ 

 

Konferencja inaugurująca trzeci rok działalności Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej

Konferencja inaugurująca trzeci rok działalności Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej

 „Młodzi LUBią Kulturę. Lubelska Sieć Edukacji Kulturalnej” Spotkania informacyjne 2018

„Młodzi LUBią Kulturę. Lubelska Sieć Edukacji Kulturalnej” Spotkania informacyjne 2018